Warning: Use of undefined constant exclamation_icon - assumed 'exclamation_icon' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /autoinstalator/wordpressplus/wp-content/themes/strategia_poznan-child/page-spolecznicy.php on line 25

Warning: Use of undefined constant separator_line - assumed 'separator_line' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /autoinstalator/wordpressplus/wp-content/themes/strategia_poznan-child/page-spolecznicy.php on line 28

Ambasadorzy

Kilka słów wstępu o Ambasadorach. Chcemy aby o przyszłości Poznania współdecydowali zarówno urzędnicy, aktywiści społeczni, jak i zwykli mieszkańcy iprzedsiębiorcy. Proces budowania strategii daje możliwość osobom zainteresowanym włączać się w proces na każdym jego etapie. Dodatkowo proces będzie wsparty (szeregiem ekspertyz) udziałem ekspertów, przedstawicieli organizacji a także specjalistów ze świata nauki.

Agnieszka Duczmal

 

Agnieszka Duczmal (ur. 7 stycznia 1946) – najsłynniejsza polska dyrygent, założycielka i dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”; absolwentka dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego; od 1971 r. dyrygent-asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, od 1972 r. dyrygent w  Teatrze Wielkim w Poznaniu; założycielka orkiestry kameralnej Pro Musica (w 1968 r.), przekształconej w 1977 r. w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a w 1988 r. w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”; laureatka I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w  1970 r., uhonorowana wyróżnieniem na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim w 1975 r. oraz – wraz ze swoją orkiestrą – Srebrnym Medalem Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim w 1976 r.; w 1982 r. nagrodzona tytułem „La donna del mondo” (Kobieta Świata) przyznanym przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej; uczestniczka wielu festiwali europejskich oraz tournee po krajach Europy, obu Ameryk, Azji; autorka nagrań radiowych i telewizyjnych dla mediów polskich i zagranicznych; promotor młodych, utalentowanych polskich muzyków; w 1998 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2005 r. – Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2008 r. Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

separator

Michał Beim

Michał Beim (ur. 31 maja 1979) – doktor nauk o ziemi; specjalista ds. transportu miejskiego i regionalnego oraz planowania przestrzennego; od 2009 r. ekspert Instytutu Sobieskiego w Warszawie; w latach 1998–2013 wiceprezes poznańskiego Stowarzyszenia „Sekcja Rowerzystów Miejskich”; od 2014 r. członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa; absolwent gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2003); w latach 2009-2011 stypendysta Fundacji Alexandra Humbolta w Instytucie Transportu i Mobilności Politechniki w Kaiserslautern (Niemcy); w latach 2007–2011 adiunkt w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2012 r. adiunkt w Instytucie Melioracji, Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; w latach 1998–2002 Radny Osiedla Poznań-Jeżyce; w latach 2000–2009 członek Zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych „Mikuszewo”; w 2007 r. Członek Rady Programowej Regionalnej Strategii Rozwoju Transportu dla Województwa Wielkopolskiego; od 2007 r. współpracownik portalu www.eltis.org; autor lub współautor blisko 60 publikacji naukowych, a także artykułów i opinii w prasie codziennej (m.in. na łamach „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”) oraz analiz na łamach prasy branżowej (m.in. „Kuriera Kolejowego” i „Rynku Kolejowego”); współautor zwycięskiej koncepcji urbanistycznej dla krakowskiej dzielnicy „Nowa Huta Przyszłości” (2012); laureat Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską (2008); laureat „Stypendium ZORR dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich w Wielkopolsce z zakresu nauk przyczyniających się do rozwoju strategicznych obszarów regionu”.

separator

Ewa Wycichowska

Ewa Wycichowska (ur. w 1949) – tancerka, choreograf, pedagog, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; absolwentka poznańskiej szkoły baletowej i pedagogiki tańca w Akademii Muzycznej w Warszawie; studentka L’Academie  Internationale de la Danse w Paryżu; była primabelerina Teatru Wielkiego w Łodzi; jedna z nielicznych polskich tancerek odnoszących sukcesy na światowych scenach baletowych, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i  współczesnym; reprezentantka polskiej sztuki tańca na festiwalach w  USA, Kanadzie, Peru, Mongolii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech, Finlandii, Gruzji, Rosji, Japonii i Brazylii; od sezonu 1988/1989 dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego; autorka ponad 70 spektakli zrealizowanych w Polsce, Włoszech, Niemczech, Czechach i USA; inicjator i dyrektor artystyczny Dancing Poznań (Międzynarodowych Warsztatów i Biennale Tańca Współczesnego oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca); juror polskich i międzynarodowych konkursów tańca, ekspert ministerialny, członek Międzynarodowej Rady Tańca (CID-UNESCO); prezes Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii; odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Srebrnym Medalem Gloria Artis (2007) oraz Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla kultury polskiej.Grażyna Kulczyk (ur. 5 listopada 1950 r. w Poznaniu) – przedsiębiorca, kolekcjonerka i mecenas sztuki współczesnej; absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; po studiach pracownik Instytut Prawa Cywilnego na macierzystej uczelni; właścicielka Starego Browaru – Centrum Sztuki i Biznesu oraz założycielka Art Stations Foundation, organizującej coroczny światowy festiwal mody i sztuki Art & Fashion Festival; członki: Zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Rady Społecznej Muzeum Sztuki w Łodzi, Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej (organizatora Karuzeli Cooltury), Rady Fundacji Malta, Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (ICSC), Tate Modern Russian and Eastern Europe Acquisition Committee, Sponsor Kunsthalle Zurych; członkini Honorowa Komisji Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Poznaniu; w 2015 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

separator

Jakub Głaz

Jakub Głaz (ur. 1977) – krytyk architektury, publicysta; absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, zajmujący się krytyką i popularyzacją architektury, rozwojem miast i rewitalizacją; dawniej dziennikarz, dziś felietonista poznańskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, publicysta miesięczników „Architektura i Biznes” i „IKS”, współpracownik poznańskiego Radia „Merkury” (omówienia najnowszych realizacji architektonicznych), autor opracowań nt. współczesnej architektury polskiej oraz współautor książki dla dzieci i dorosłych poświęconej przestrzeni publicznej; członek Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej (MKUA), doradca w zespole ds. Odnowy Centrum Poznania przy Radzie Miasta Poznania, inicjator i współtwórca inicjatywy „Otwarte” (cyklu debat i spotkań mających na celu ponowne ożywienie Śródmieścia, którego wybrana przestrzeń na jeden dzień zmieniana jest w miejsce dyskusji o problemie miejskim); dawniej szef programowy Radia „Afera” i działu miesięcznika „Metropolia”.

separator

Jens Ocksen

Jens Ocksen (55) – prezes Zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o., członek Kierownictwa Marki Volkswagen Samochody Użytkowe, kierownik projektu Crafter we Wrześni; magister inżynier technologii produkcji Uniwersytetu Technicznego w Hanowerze; po studiach planista w dziale montażu Volkswagena T4 Transportera; w latach 1993–1996 kierownik produkcji w fabryce na Tajwanie; po powrocie do Hanoweru kierownik działów zajmujących się montażem modeli LT, T4 oraz T5; w latach 2003–2006 kierownik Działu Zapewnienia Jakości ds. Pojazdów i Silników koncernu Volkswagen SA, odpowiedzialny za decyzje o rozpoczęciu produkcji Volkswagena w ośrodkach na całym świecie; od czerwca 2006 r. kierownik produkcji, a w latach 2007–2010 prezes Volkswagen Poznań Sp. z o.o. i członek Zarządu ds. Techniki; od 2010 r. członek kierownictwa zakładu Volkswagen Samochody Użytkowe w Hanowerze; w latach 2012–2014 członek Zarządu Marki Volkswagen Samochody Użytkowe ds. Produkcji i Logistyki.

separator

Lech Mergler

Lech Mergler (ur. 1955) – działacz społeczny, publicysta, wydawca z Poznania; absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, a następnie elektroniki na Politechnice Wrocławskiej; od 1990 r. wydawca książek i czasopism; w latach 80. XX w. współredaktor wrocławskiej „Mandragory”; twórca i redaktor naczelny miesięcznika o książkach „Kurier Czytelniczy”; redaktor i autor Magazynu Literackiego „Książki”, którego nadal jest współpracownikiem; felietonista „Merkuriusza Polska”; współtwórca Stowarzyszenia „Neutrum” w Poznaniu; w latach 2007-2008 twórca i dyrektor Biura Demokracji Uczestniczącej w Poznaniu, którego prace podsumowano w książce-raporcie „Poznań konfliktów”; współtwórca Stowarzyszenia My-Poznaniacy; w miejskiej kampanii wyborczej w 2010 r. szef sztabu  komitetu wyborczego My-Poznaniacy, w 2011 r. współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich, a w 2014 r. – Porozumienia Ruchów Miejskich; współzałożyciel Stowarzyszenia Prawo do Miasta; inicjator powstania i autor głównej części książki „Anty-Bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu” (o „demokracji przestrzennej”); czynnie zaangażowany w opiniowanie zmian w nowym studium zagospodarowania przestrzennego oraz liczne postępowanie administracyjne – m.in. w sprawie stadionu E. Szyca, parku Rataje, lądowiska helikopterów w parku Jana Pawła II na Wildzie i innych.

separator

Maciej Nowak

Maciej Nowak (ur. 17 grudnia 1964) – historyk sztuki, teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny; od 2015 r. zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Polskiego w Poznaniu; od 1983 r. publicysta „Teatru”, a w latach 1988–1989 – „Pamiętnika Teatralnego”; w latach 1990–1992 twórca i redaktor naczelny „Gońca Teatralnego”, a w latach 1994–2005 – „Ruchu Teatralnego”; od 1997 r. do 2000 r. – kierownik działu kulturalnego „Gazety Wyborczej”; w latach 2000–2006 dyrektor naczelny i artystyczny gdańskiego Teatru Wybrzeże; w latach 2003–2013 założyciel i dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (narodowej instytucji kultury, która prowadzi działalność edukacyjną, badawczą i wydawniczą); były szef festiwalu Warszawskich Spotkań Teatralnych; twórca „Niekabaretu Maćka Nowaka”; publicysta na łamach „Gazety Wyborczej”; w 2008 r. uznany przez tygodnik „Polityka” za najbardziej wpływową postać polskiego teatru; prowadzący i juror programów telewizyjnych; w 2005 r. odznaczony medalem Gloria Artis.

separator

Piotr Voelkel

Piotr Voelkel (ur. 31 października 1951) – przedsiębiorca, z wykształcenia inżynier, znawca sztuki i promotor polskiego designu, mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych; współwłaściciel Grupy Kapitałowej Vox – firm z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz; założyciel Szkół Akademickich i Collegium Da Vinci oraz School of Form; współtwórca Concordia Design; założyciel Fundacji Vox-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej oraz prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w poznańskim Muzeum Narodowym; Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej.

separator

Prof. dr hab. Dariusz Doliński

Prof. dr hab. Dariusz Doliński (ur. 1959) – profesor dr hab. psychologii, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, koordynator rozwoju SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego; prezes Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej; w latach 2003–2011 dziekan Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu; w latach 2004–2011 przewodniczący Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk; specjalista ds. psychologii zachowań społecznych (mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku, wpływu społecznego i manipulacji społecznej), emocji oraz motywacji; autor ok. 200 publikacji, w tym książki „Techniques of social influence. The psychology of gaining compliance”, wydanej przez Routledge; współredaktor (wraz z J. Strelauem) dwutomowego podręcznika „Psychologia”; redaktor naczelny Polish Psychological Bulletin, recenzent European Journal of Social Psychology i Journal of Personality and Social Psychology, członek pierwszego komitetu redakcyjnego pisma Social Influence.

separator

Prof. dr hab. Marian Gorynia, prof. zw. UEP

Prof. dr hab. Marian Gorynia, prof. zw. UEP (ur. 7 października 1956) – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; od początku kariery zawodowej nierozerwalnie związany z poznańskim uniwersytetem, gdzie w 2000 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych; pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą; uczestnik staży naukowo-badawczych, wyjazdów konsultacyjnych oraz pobytów studyjnych we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech; przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przewodniczący Rady Naukowej Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, członek: Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, European International Business Academy, International Management Development Association, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Rady Nadzorczej Międzynarodowych Targów Poznańskich Sp. z o.o.; członek komitetów redakcyjnych m.in. „Gospodarki Narodowej”, „Journal of Transnational Management”, „International Journal of Institutional Governance”, czasopisma Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN ,,Studia Ekonomiczne”, „Zeszytów Naukowych PTE”, serii wydawniczej „Raporty CASE”, „Ekonomisty”, członek Rady Programowej pisma „Problemy Zarządzania” Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego; laureat licznych nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego; odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2002) oraz Srebrnym Medalem „Labor Omnia Vincit” (2007), a także Odznaką Honorową Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

separator

Prof. dr hab. Waldemar Łazuga

Prof. dr hab. Waldemar Łazuga (ur. 21 stycznia 1952) – profesor dr hab. nauk historycznych; polityk, wychowawca młodzieży, społecznik; znawca historii: Europy Środkowej XIX w. i XX w., Austro-Węgier i Galicji, a także polskiej myśli politycznej XIX w. i XX w.; kierownik Zakładu Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Szkolnej, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Zespołu Badaczy „Galicja 1772–1918”, członek Rady Instytutu Historii i Rady Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; w latach 1999–2002 członek Komitetu Nauk Historycznych PAN; w latach 2002–2008 – rektor Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu (obecnie Collegium da Vinci);  były członek władz Unii Demokratycznej i Unii Wolności oraz Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej; autor książek, podręczników szkolnych i artykułów naukowych w pracach zbiorowych, felietonów w prasie codziennej oraz audycji radiowych i telewizyjnych; Kawaler Krzyża Kawalerskiego i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski; laureat m.in. Nagrody Klio Porozumienia Wydawców Książki Historycznej i Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego; odznaczony m.in. medalem „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” i Medalem Honorowym Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego; Lider Pracy Organicznej.

separator

Solange Olszewska

Solange Olszewska (ur. 4 stycznia 1951) – absolwentka Wydziału Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie; w latach 1986–1994 pracownik naukowy Wydziału Stomatologii Dziecięcej berlińskiego Freie Universität; od 1995 r. zaangażowana w działalność rodzinnej firmy Neoplan Polska Sp. z o.o., a następnie Solaris Bus & Coach S.A.; w latach 2008–2015 prezes Solaris Bus & Coach S.A; jedna z założycieli Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego z siedzibą w Berlinie; za zaangażowanie w proces współpracy polsko-niemieckiej w sferze gospodarczej i kulturalnej w 1999 r. nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi; w 2011 r. uznana jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu w rankingu niemieckiego magazynu gospodarczego „Handelsblat”; członkini Polskiej Rady Biznesu oraz Rady Programowej Kongresu Kobiet; zaangażowana w działalność charytatywną (m.in. organizację akcji pomocy na rzecz powodzian w południowej Polsce w 1997 r.) oraz opiekę nad zwierzętami; założycielka „Fundacji Zielony Jamnik – na ratunek bezbronnym”.

separator

Zuzanna Skalska

Zuzanna Skalska – analityk trendów ds. designu, innowacji i biznesu, pochodząca z Warszawy, mieszkająca w Holandii; absolwentka Design Academy w Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch w Holandii; członkini teamu projektu Ambient Intelligent w departamencie strategii Philips Design; od 2001 r. trendwatcherka w największym holenderskim studiu projektowym VanBerlo Design Strategy Product Development (stałe monitorowanie rynku większości branż przemysłu); członkini zarządu Dutch Design Week oraz wykładowca na Uniwersytecie TU/e w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego; wraz z Li Edelkoort inicjatorka i współzałożycielka School of Form w Poznaniu; doradca ds. innowacji i designu dla polskich i holenderskich instytucji rządowych; autorka serii książek o trendach – 360˚Trend Reports, nagrodzonych Red Dot Design Awards 2009.Grażyna Kulczyk (ur. 5 listopada 1950 r. w Poznaniu) – przedsiębiorca, kolekcjonerka i mecenas sztuki współczesnej; absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; po studiach pracownik Instytut Prawa Cywilnego na macierzystej uczelni; właścicielka Starego Browaru – Centrum Sztuki i Biznesu oraz założycielka Art Stations Foundation, organizującej coroczny światowy festiwal mody i sztuki Art & Fashion Festival; członki: Zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Rady Społecznej Muzeum Sztuki w Łodzi, Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej (organizatora Karuzeli Cooltury), Rady Fundacji Malta, Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (ICSC), Tate Modern Russian and Eastern Europe Acquisition Committee, Sponsor Kunsthalle Zurych; członkini Honorowa Komisji Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Poznaniu; w 2015 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.